[Bél Mátyás] Bel, Matthias - Adparatus ad historiam Hungariae... Aukció - 2009

[Bél Mátyás] Bel, Matthias  -  Adparatus ad historiam Hungariae... Adparatus ad historiam  Hungariae, sive collectio miscella, Monumentorum ineditorum partim, partim editorum, sed fugientium. Conquisiuit, in Decades partitus est & Praefationibus, atque Notis illustrauit,...  - -.
Posonii (Pozsony), 1735-1746. Typ. Joann. Paul. Royer. (7) 41 p., (6) 1-83 p., (2) 85-146 p., (4) 43-88 p., (10) 89-158 p., (6) 159-189 p., (3) 191-278 p., (2) 280-315 p., (5) 317-352 p., (2) 353 -380 p., 381-418 p., (2) 419-442 p. + 9 sztl. lev.
(Decadis I. Mon. I-X. ; Decadis II. Mon. I-II.)  Kollacionált. Egyetlen kiadás. Ritka mű!
Korabeli  aranyozott, bordázott gerincű bőrkötésben, festett lapéllel. A címlapon a rézmetszetű vignetta mellett Zichy Jenő gróf tulajdonosi bélyegzője. Megkímélt szép példány.
[Bél Mátyás (1684-1749) evangélikus lelkész. Korának kiemelkedő, sokoldalú tudósa. Foglalkozott nyelvészettel, történelemmel, földrajzzal. A fenti művében tizenkét történelmi emléket adott ki a tervezett harmincból. Művei még ma is kútforrásként szolgálnak.
Zichy Jenő gróf (1837-1906) politikus, Ázsia-kutató, az MTA tagja. Jelen kötet a bélyegző szerint könyvtárából került ki. Munkássága annyiban kapcsolódik még Bél Mátyáshoz, hogy a szerző fő művének (Notitia Hungariae c. munkának) elfogyott 5. kötetét  (Moson vm. leírása) 1892-ben száz példányban újra kinyomatta.]

Kikiáltási ár: 80 000 --> 180 000 Ft.-