Kováts Mihály - Chémia vagy természettitka. Aukció - 2008

Kováts Mihály  -  Chémia vagy természettitka. Gren Fridrik Albert Korlát doktor szerint magyarúl legelőször írta - -. III-IV. darab. [A két rész egybekötve, a mű négy kötetben teljes.]
Budán, 1807- 1808. Landerer Anna. 3 sztl. lev. 152 p. ; VI, 232 p. Az ajánlás Szombati Jo'sef orvos úrnak és Rádai Ráday Gedeon grófnak szól.
Harmadik darab tartalma.
VII. Szakasz. Az állatországi testeknek alkotórészeik: Phosphorsavany. Tsonttárgy. Körösbogárnak tsípős tárgya. Az állatországi mérgek.Vízhólyagkősavany. Állat festékek.
VIII. Szakasz. Az élőeszközös testek elegyedésnek önként származó változások. Borforrás. Etzetforrás. Rothadt forrás. stb
IX. Szakasz. Földi gyanták. Hegyi naphthák. Kő olaj. Kőszén. Gyantasavany. stb
X. Szakasz. Ásványországi szenes testek. Írószén v. plajbász. Szénfény. Gyémánt. stb
Negyedik darab tartalma.
XI. Szakasz. Értzek. Arany. Fejérarany. Kéneső. Vizmúth. Nikol. Maszlag. Dárdafény. Farkasnyál. Urán. Titán. stb
Mindkét darab végén több oldalas toldalék, ismeretlen szavak jegyzéke. Első magyar nyelvű kémia könyv.
Korabeli javított kartonborítóban, az első néhány lapon vízfoltnyomok. Az előzéklapon névbejegyzések régi dátummal.  Jó állapotban. Ritka!

Kikiáltási ár: 26 000 --> 75 000 Ft.-