Szakács / (Doleskó Teréz) Rézi néni - Szegedi szakácskönyv Aukció - 2009

Szakács / (Doleskó Teréz) Rézi néni - Szegedi szakácskönyv Szeged, 1876. Burger Zsigmond özvegye. 2 sztl. lev., 378 p., 1 sztl. lev. Első kiadás, gasztronómiai könyvritkaság!
XX. század elején készült feliratnélküli, fekete vászonkötésben. A könyvtest lapjai foltosak, lapszélein kisebb sérülések és javítások. Néhány helyen későbbi bejegyzések.
[A szegedi piaristák főzőasszonya, Zsalosevits Józsefné (1821-1883) született Doleskó Teréz, írói nevén „Rézi néni”, receptgyűjteménye  "Szegedi Szakácskönyv” címmel 1876-ban jelent meg. A könyv hamar sikeres lett és a következő ötven évben, 1926-ig tizenhat kiadást ért meg. Rézi néni könyvének három kiadását érte meg. A "víz előtti" (1879) kiadásokból rendkívül kevés példány maradt az utókorra, a kötet ritka előfordulását ez is magyarázza. E ritka első kiadás előszavában a főzőnő így ír önmagáról és céljáról.
"Tisztelettel alulírott immár 35 év óta részesül azon szerencsében, hogy szülővárosában Szegeden a legelőkelőbb házak veszik igénybe főzőnői tapasztalatait, s e házak igen tisztelt gazdaaszonyainak buzdítása és bátorítása folytán határoztam magamat arra, hogy e hosszú idő alatt szerzett tapasztalataimat összegyüjtve, egy önálló müben közrebocsássam... Szeged, 1876. junius havában. Rézi néni. (Doleskó Teréz)"  A későbbi kiadásokban a szerző neve tévesen Doletskó Terézként jelent meg.]

Kikiáltási ár: 20 000 --> 30 000 Ft.-