Aukció
Látogatóink ezen az oldalon a szegedi antikváriumok által 2005 és 2009 között lezajlott árverések anyagát, összesen 2261 könyv fotóját, címleírását, kikiáltási és leütési árát láthatják. A könyvek már nem elérhetőek, az oldal csupán tájékoztató jellegű, gyűjtők számára lehetnek érdekesek a címleírás adatai.
EZEKET A KÖNYVEKET, KÉREM NE PRÓBÁLJA MEGRENDELNI, EZEK MÁR AKKOR ELKELTEK!
Tételek - 2009
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Határ Győző levele Balogh Ferentz részére "Kedves Barátom " megszólítással.
Határ Győző (1914-2006, építész, író, költő, műfordító, filozófus), géppel írt, bélyegzővel és autográf aláírással ellátott, egyoldalas levele békéscsabai barátjához.
Tartalom: Megköszöni a munkássága iránti érdeklődést, a művéről írt recenziót nagyszerűnek tartja, a "breviárium" minősítéssel nem ért egyet. Ugyanakkor
műveinek hazai kiadását reménytelennek látja. Többen is foglalkoznak a gondolattal, hogy monográfiát írjanak róla, de az életmű terjedelme óriási, szétszórt és sok esetben nem fellelhető. Barátként említi Hamvas Bélát és Szentkúthy Miklóst, akikkel "egy-kalap alá vesznek" és akiktől, véleménye szerint munkássága jelentősen eltér.
A levél Londonban íródott, 1992. 02. 21-én.
Kifogástalan állapotban. Mérete: 16x22 cm.
[Balogh Ferentz (Békéscsaba, 1923-1993) könyvtáros, bibliográfus, fotográfus.]
Kikiáltási ár: 3 000 --> 3 000 Ft.-
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók - Jókai Mór aláírt portréfotója.
Strelisky Lipót cs. és kir udv. fényképész műhelyében készült kabinetfotó. Mérete: 155x110 mm.
Verzóján is jelzett, világos kartonra ragasztott, barna nyomással készült időskori fénykép.
A fotó díszmagyar öltözetben, mellén kitüntetéssel, kesztyűs kezét a kard markolatán tartva ábrázolja az írót.
A fotó bal alsó részén elmosódott autográf írással "[Em]lékül 189[4] Jan 6 Jókai Mór"
A fotó jobb felső sarkán apró törés, a kép szakszerű tisztítást igényel. Állapota jó. Ritka!
[Strelisky Lipót a korai magyar fotográfia jelentős alakja volt. 1843-ban nyitott műtermet Pesten. Elsőként készített chromo-photografiát (színes fényképet) mellyel a párizsi világkiállításon is kitüntetéssel szerepelt. A szájhagyomány szerint műterméből kerülhetett ki a Petőfiről készült ismert dagerrotipia is.]
Kikiáltási ár: 15 000 --> 34 000 Ft.-
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Kós Károly levél, 74. IV. 2.
Kós Károly (építész, író, grafikus 1883-1977) autográf levele Ilia Mihály címére,
"Kedves Ilia Mihály barátom, valamint a Tiszatáj t. Szerkesztősége" megszólítással.
Tartalom:
Megköszöni barátjának és a szerkesztőségnek a két levelet, melyben gratulálnak a magyar és román kitüntetéseihez. Egyben elnézést kér a késésért és leírja ennek okát.
Kéri még az elnézést azért is mert egy levélben köszöni meg a két "meleghangú" levelet, és egyben küldi "igaz baráti" üdvözletét.
A másfél oldalnyi, jellegzetes kézírással írt levél Kolozsváron íródott 1974. IV. 2-án.
Hajtogatva, eredeti, kézzel címzett borítékban, kifogástalan állapotban.
[Kós Károlyt 1973-ban (90. születésnapján), a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Gyémántokkal ékesített Zászlórend I. fokozatával tüntette ki.
Ilia Mihály (irodalomtörténész, szerkesztő) 1958-tól a Tiszatáj irodalmi folyóirat munkatársa, 1972-75-ig főszerkesztője.]
Kikiáltási ár: 10 000 --> 34 000 Ft.-
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Kós Károly levél, 74. VIII. 17.
Kós Károly (építész, író, grafikus 1883-1977) autográf levele Ilia Mihály úrnak címezve "Kedves jó Ilia Mihály barátom!" megszólítással.
Tartalom: Hálásan köszöni a hozzá eljuttatott folyóiratokat és a Tiszatáj 8. számát. (1974/8) A folyóirat három írása is felkeltette figyelmét, amelyekről így ír:
A Tiszatáj - " "Örökség" rovatában elsősorban minket, erdélyi magyarokat (engem közvetlenül is) különösképpen érdeklő három írást közöl.... a három írás közül a Für Lajosé az a "nagyágyu", mely nemcsak a minket, de a világ sok-sok milliónyi sorstársunkat is súlyosan érintő, sőt többé-kevésbbé bőrét égető azt a problémát feszegeti, melynek idejében való igazságos-emberséges megoldása nemcsak szociálista kötelesség, de - hitem szerint- elkerülhetetlen történelmi szükségesség is."
A másfél oldalnyi, jellegzetes kézírással írt levél Kolozsváron íródott 1974. VIII. 17.-én. Hajtogatva, eredeti kézzel címzett borítékban, kifogástalan állapotban.
Kikiáltási ár: 10 000 --> 34 000 Ft.-
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Kós Károly levél, 75. XI.14.
Kós Károly (építész, író, grafikus 1883-1977) autográf levele Ilia Mihály úrnak címezve "Kedves Mihály barátom!" megszólítással.
Tartalom:
Értesíti barátját, hogy a rábízott közvetítői feladatot elvégezte. Ismételten kéri és várja a személyes látogatást, hogy "megszoríthassuk egymás kezét". Néhány mondatban kitér egészségi állapotának változására is, amit nem panaszol, csak megállapít, "mert hiszen ez az élet örök törvénye."
Egy oldalnyi levél, Kós Károly jellegzetes kézírásával.
Kelt: Kolozsváron, 1975. XI. 14.-én.
Hajtogatva, eredeti, kézzel címzett borítékban, kifogástalan állapotban.
Kikiáltási ár: 10 000 --> 34 000 Ft.-
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Kós Károly levél, 76. I. 7.
Kós Károly (építész, író, grafikus 1883-1977) autográf levele Ilia Mihály úrnak címezve "Kedves Mihály barátom!" megszólítással.
Tartalom:
Ebben a levélben Kós Károly az egy évvel korábbi, Szegeden történt eseményre válaszol. Megdöbbenve vette tudomásul, hogy a főszerkesztő megvált a Tiszatájtól. (Ilia Mihály főszerkesztő neve az 1975. januári szám borítóján szerepelt utoljára.)
Nem kérdezi okát vagy okozóit, de megállapítja, hogy "magyar világunk ezzel szegényebb lett egy jó, - sőt a jóérzésű közvélemény szerint - legjobb folyóirattal". Analógiaként
említi az Erdélyi Helikont, mely politikai párttól és tőkéscsoporttól független, az erdélyi magyar irodalmi kulturát szolgáló folyóirat volt.
Végül megköszöni az ünnepi és születésnapi jókívánságokat és befejezésként megállapítja "...hogy itt nálunk beköszöntött a tél és én még élek s szeretettel köszöntelek Kós Károly"
Két teljesen beírt oldal levélpapíron, Kós Károly jellegzetes kézírásával.
Kelt: Kolozsváron, 1976. I. 7-én.
Hajtogatva eredeti, kézzel címzett borítékban, kifogástalan állapotban.
[Erdélyi Helikon szépirodalmi és kritikai folyóirat, 1928 -1944 között Kolozsváron jelent meg. 1932 januárjától Kós Károly szerkesztette. A Tiszatáj első száma 1947 márciusában jelent meg.]
Kikiáltási ár: 10 000 --> 70 000 Ft.-
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Lászlóffy Aladár (költő, 1937-2009) két autográf versének kézirata
Apáczai enciklopédia c. 26 soros, írólapra írott vers. A költő aláírása a lev. bal felső sarkán.
Első megjelenés: Utunk, 1972/42. (Romániai Magyar Írószövetség lapja) ezt követően, A következő ütközet (Bukarest, 1974. Kriterion) c. verseskötetben.
A nyomtatásban megjelent vers és a kézirat szövege eltér.
Hozzátartozik:
A hang c. 12 soros vers autográf kézirata, a fenti kézirathoz hasonlóan a költő aláírásával. Első megjelenése: Utunk, 1971/23., és A következő ütközet c. 1974-ben megjelent kötetben.
[Lászlóffy Aladár (1937-2009) Kossuth-díjas erdélyi magyar költő, író, műforító, szerkesztő, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. Több mint harminc kötete jelent meg.]
Kikiáltási ár: 5 000 --> 13 000 Ft.-
Kéziratok, aprónyomtatványok, fotók / Lőw Lipót szegedi rabbi autográf levele
Lőw Lipót (1811-1875) autográf levele fiához "Édes Tóbikám!" megszólítással.
A levél családi vonatkozásokat tartalmaz. Kéri fiát, hogy a politikai fogságában (1849) vele jót tett "derék hazafi"-t [Schwanfelder Kristóf?] és dr. Ligeti urat keresse fel.
Az elköszönő aláírás alatti két sor kézírás, tartalmában kapcsolódik a levélhez, de nem Lőw Lipót írása.
A 12 soros levelet az általa szerkesztett Ben Chananja, híres tudományos folyóirat levélpapírjára írta.
Mérete A/3-as, kelt Szegeden, 1864-ben.
A levél állapota jó, bal szélén kisebb, szöveget nem érintő sérülés.
[Lőw Lipót (1811-1875) az első tudományosan képzett rabbi. Fia, Lőw Tóbiás (1844-1880) jogász.
Mint jogi író elsősorban büntetőjoggal foglalkozott, fiatalabb korában politikai újságíróként is működött. Több fontos jogi művet fordított magyarra.]
Kikiáltási ár: 40 000 Ft.-