KATEGÓRIÁK

Böngésző

Történelem Magyar történelem

VISSZA A CSOPORTHOZ
Könyv: Krónika. A' mohátsi veszedelemtől a' bétsi békülésig Magyar országban, Erdélyben, Havasalföldön, és Moldovában történt dolgokról.
Krónika. A' mohátsi veszedelemtől a' bétsi békülésig Magyar országban, Erdélyben, Havasalföldön, és Moldovában történt dolgokról. - 1. Kép

Krónika. A' mohátsi veszedelemtől a' bétsi békülésig Magyar országban, Erdélyben, Havasalföldön, és Moldovában történt dolgokról.

Szerző: (Kultsár István)
Kiadó: Trattner
Kiadás éve: 1805
Kiadás helye: Pest
Oldalszám: 136

I. Magyar Történetek Gyüjteménye II. Eredeti Történetírók. Egyetlen kiadás. Egy Szabó Dávid mottóval, szerzői bevezető jelentéssel, vonatkozó latin hivatkozásokkal és záró intéssel kiegészített kötet. A kötet szerzője, Kultsár István (1760 – 1828) magyar író, szerkesztő, könyvkiadó, színigazgató. Komáromban végezte iskoláit, később bencés papnövendék lett. Pannonhalmán bölcseletet, Pozsonyban teológiát tanult. A rend feloszlatásakor elhagyta a papi pályát és tanár lett a komáromi, a szombathelyi és az esztergomi gimnáziumokban. Szombathelyen kiadta Mikes Kelemen addig ismeretlen leveleskönyvét (Törökországi levelek, 1794). 1799-ben lemondott tanári állásáról és hat évig gróf Festetics György László fia mellett, majd a gróf Viczay családnál volt nevelő és tanár. 1802-ben a Jénai Mineralógiai Társaság tagja lett. 1806-ban Pestre költözött és a magyar irodalmi élet és színészet lelkes szervezője lett. Megindította és haláláig szerkesztette a Pesten megjelenő Hazai Tudósításokat" (1808-tól "Hazai és Külföldi Tudósítások"), amellyel a magyar nyelv, irodalom, művelődés és színészet ügyét szolgálta. Munkáját eleinte maga Kazinczy segítette és írt a lapban. 1813-1815-ig a Pesti Magyar Színtársulat igazgatója és bőkezű támogatója. 1817-ben elindította a "Hasznos Mulatságok" c. melléklapot. Pesti háza a korabeli írók találkozóhelye, az irodalmi élet fontos központja lett. Számos író munkáját saját költségén jelentette meg. Négyezer kötetes értékes könyvtárát 1827-ben Komáromnak ajándékozta és kezelésére külön alapítványt hozott létre. 1827–1828 között részt vett az MTA alapszabályait kidolgozó bizottság munkájában. Átkötött, kötése nem szép, belül rendben van.

KOSÁRBA TESZEM Ár: 60 000Ft.-
split